Reklama
Reklama

Sekretarz prasowa Białego Domu Karoline Leavitt poinformowała media, że w wyniku działań sił zbrojnych USA udało się całkowicie unicestwić irańską flotę wojenną, w tym wszystkie okręty podwodne. 

 

Amerykanie deklarują zniszczenie ponad 150 irańskich okrętów / Zdjęcie: CENTCOM

Według rzeczniczki zniszczono ponad 150 irańskich okrętów, wliczając w to wszystkich 16 okrętów podwodnych (w tym miniaturowe). Zniszczyć miano także 97% z ponad 5 tys. zapasów irańskich min morskich. Trudno określić, czy podana skala zniszczeń jest realna. Nie wszystkie deklarowane przez Amerykanów irańskie straty można potwierdzić. Waszyngton składał w czasie tego konfliktu liczne deklaracje, które nie znajdowały pełnego pokrycia w rzeczywistości. Mimo to prezentowane przez USA materiały wizualne potwierdzają zniszczenie lub uszkodzenie dużej części jednostek bojowych irańskiej floty.

Obie formacje morskie Iranu – Marynarka Wojenna Islamskiej Republiki Iranu i Marynarka Wojenna Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej – oparte głównie o małe, szybkie i relatywnie silnie uzbrojone jednostki, okazały się całkowicie niezdolne do walki z zaawansowanym technicznie przeciwnikiem. Do tej pory nie pojawiły się żadne dowody na uzyskanie przez nie trafień w okręty amerykańskie.

Jedynym amerykańskim okrętem, jaki odniósł uszkodzenia jest lotniskowiec USS Gerald R. Ford (CVN-78). Były one jednak spowodowane chorobami dziecięcymi najnowszego amerykańskiego lotniskowca. W czasie misji na Bliskim Wschodzie 12 marca doszło do pożaru w pralni okrętu, który trwał 30 godzin. W jego wyniku rannych zostało 2 marynarzy. Ponad 600 marynarzy utraciło swoje rzeczy osobiste. Pożar wymusił skierowanie jednostki na naprawy do bazy Souda Bay na Krecie.

Powiązane wiadomości

Udostepnij

Reklama
Reklama

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.